Silver Bowl from Shan States – Sil-110
Bowl from the Shan states with a pattern on the sides consisting of flowers and a fabel animal. Above a band of leafs. A nice peacock is chased into the underside of the bowl. In a good condition. Weight 159 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 7 cm. |
| Diameter: | 10 cm |
| Age: | 20th Cent.. |
Burmese Silver Bowl from Shan States
Handcrafted silver bowl from the Shan States of Burma decorated with floral patterns and mythical creatures along the sides.
The underside features a finely engraved peacock, a traditional motif in Burmese silverwork.
A decorative example of regional silver craftsmanship from the mid 20th century.
- Antique Burmese silver
- Mythical creatures in relief
- Peacock engraving
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 7 cm |
| Diameter: | 10 cm |
| Age: | Mid 20th Century |
| Weight: | 159 grams |
Sil-110