Silver Bowl with European Bands – Sil-0079
Plain silverbowl with a triple band on the upper part of the bowl. A short inscription is chard into the underside. In a very good condition.
Weight 76 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6,5 cm. |
| Diameter: | 8,5 cm |
| Age: | 20th Cent. |
Handcrafted Silver Bowl with European Bands
Simple handcrafted silver bowl from Burma featuring three European inspired bands along the upper rim.
The design reflects classic Mandalay silverwork from the early 20th century.
A short engraved inscription is visible on the underside.
- Antique Burmese silver
- European decorative bands
- Engraved underside
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6.5 cm |
| Diameter: | 8.5 cm |
| Age: | 20th Century |
| Weight: | 76 grams |
Sil-0079