Silver Bowl with Mythical Animals – Sil-0175
Rangoon bowl with 7 different fabel animals on the sides. separated by a roof of flowers/trees. Below a small leaf pattern. A makers mark on the underside.
Weight 91 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6 cm. |
| Diameter: | 8,5 cm |
| Age: | 20th Cent. |
Burmese Silver Bowl
Older handcrafted silver bowl from Burma decorated with mythical animals on the sides.
A maker’s mark is visible on the underside.
An interesting bowl in good condition from the early 20th century.
- Antique Burmese silver
- Mythical animal motifs
- Maker’s mark
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6 cm |
| Diameter: | 8.5 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 91 grams |
Sil-0175