Silver Bowl with Relief Scenes 1935 – Sil-0099
Separated into roundels by line work and scrolling lines, this high end bowl shows 4 detailed scenes; could be everyday scenes from the Royal life. Also on the side, there is an emblem with a date ((1935) and a greeting. Above a typical European foliage band. Below a band of layered lotus petals. Makers mark on the bottom. Weight 177 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 7 cm. |
| Diameter: | 12 cm |
| Age: | Year 1935. |
Burmese Silver Bowl with Relief Scenes
Beautiful handcrafted silver bowl from Burma decorated with four detailed scenes in high relief.
The scenes are framed by a European inspired floral band above and a lotus petal band below.
A greeting and date from 1935 appear on the side, with maker’s mark on the underside.
- Antique Burmese silver
- Relief scenes
- Lotus band decoration
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 7 cm |
| Diameter: | 12 cm |
| Age: | Year 1935 |
| Weight: | 177 grams |
Sil-0099