Silver Box with Floral Lid – Sil-0179
Solid octagonal silver lime storage box with a nice flower motive on the lid. Different band and pattern on the sides. In a very good condition. A nearly invisible inscription is to be seen on the underside. Weight 135 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6 cm. |
| Lenght/Diameter: | 7,5 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Burmese Silver Box
Distinctive handcrafted silver box from Burma featuring a beautiful floral motif on the lid.
The sides are plain but finished with different ribbed bands towards the lower edge.
A nearly invisible engraved inscription appears on the underside.
- Antique Burmese silver
- Floral lid motif
- Engraved base
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6 cm |
| Length/Diameter: | 7.5 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 135 grams |
Sil-0179