Silver Box with Peacock and Floral Motifs – Sil-0091
Octogonal lime silver box with a peacock on the lid and flower motives on the sides. In a very good condition. Weight 127 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6 cm. |
| Lenght/Diameter: | 7,5 cm |
| Age: | 20th Cent. |
Handcrafted Burmese Lime Silver Box
Fine handcrafted lime silver box from Burma decorated with floral motifs on the sides.
The lid features a detailed peacock, a traditional motif in Mandalay silverwork.
A fine example of traditional Burmese craftsmanship from the early 20th century.
- Antique Burmese silver
- Peacock lid decoration
- Floral ornamentation
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6 cm |
| Length/Diameter: | 7.5 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 127 grams |
Sil-0091