Small Oval Silver Box with Decoration – Sil-0081
Small oval silver lime box decorated with flower motive on the lid and sides. Longer inscription on the bottom. In a fine condition. Weight 44 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 3,5 cm. |
| Lenght/Diameter: | 5 cm |
| Age: | 19th Cent. |
Antique Oval Silver Storage Box
Small handcrafted silver box from Burma decorated on both lid and sides.
Made in classic Mandalay silverwork from the late 19th century.
A longer engraved inscription appears on the underside.
- Antique Burmese silver
- Decorated lid and sides
- Engraved underside
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 3.5 cm |
| Length/Diameter: | 5 cm |
| Age: | Late 19th Century |
| Weight: | 44 grams |
Sil-0081