Small Silver Box with Floral Lid – Sil-0086
Very small silver box. Plain sides and bottom with a floral pattern on the lid. In a good condition. Weight 25 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 3 cm. |
| Lenght/Diameter: | 3,5 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Small Burmese Silver Box
Very small handcrafted silver box from Burma with plain sides and bottom.
The lid features a delicate floral pattern in classic Mandalay style.
- Antique Burmese silver
- Floral lid decoration
- Plain sides and base
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 3 cm |
| Length/Diameter: | 3.5 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 25 grams |
Sil-0086