Water Silver Bowl with Floral Band – Sil-0126
Plain bowl with a wide European band consisting of flowers. Plain sides. An inscription and a larger sign/mark is chased into the underside of the bowl. A quality bowl in a very good condition.
Weight 277 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 8 cm. |
| Diameter: | 11 cm |
| Age: | 20th Cent. |
Burmese Water Silver Bowl
Handcrafted water silver bowl from Burma with a European inspired floral band along the upper rim.
The underside features an engraved inscription and a larger central figure.
A quality bowl in very fine condition from the early 20th century.
- Antique Burmese silver
- European floral band
- Engraved base
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 8 cm |
| Diameter: | 11 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 277 grams |
Sil-0126