Antique Silver Box with Floral Lid – Sil-0077
Smaller oval limesilver box with a very beautiful and sharp floral pattern on the lid and plain sides. Inscriptions on the bottom. Weight 62 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 4 cm. |
| Lenght/Diameter: | 5,5 cm |
| Age: | Beginning of the 20th Cent. |
Handcrafted Burmese Silver Box
Small handcrafted silver box from Burma featuring a beautifully chased floral lid.
The sides are plain and the underside bears engraved inscriptions.
- Antique Burmese silver
- Floral lid decoration
- Engraved underside
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 4 cm |
| Length/Diameter: | 5.5 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 62 grams |
Sil-0077